Odkurzacze pionowe – Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego?

Strona główna » Odkurzacze pionowe – Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego?

Odkurzacz pionowy to o wiele bardziej poręczniejsza alternatywa starego, dużego odkurzacza z rurą i małymi kółkami podwijający dywany i wykładziny i blokującymi się na byle przeszkodzie. W ofercie sklepów z agd znaleźć można bardzo wiele różnych rodzajów odkurzaczy pionowych różniących się nie tylko wyglądem ale i również specyfikacjami, możliwościami i wagą. Na co więc zwrócić trzeba uwagę podczas zakupu odkurzacza stojącego?

Najważniejszą rzeczą jest to jak duży dom sprzątać będziemy. Od tego zależy znaczna większość cech odkurzacza takie jak czas działania lub pojemność zbiornika na zanieczyszczenia.

Zasilanie

Praktycznie najważniejszą częścią odkurzacza pionowego jest jego rodzaj zasilania czyli to czy posiada on akumulator wymienny, stały czy też zasila go kabel. Do małych domów czyli np kawalerek lub mieszkań w zupełności wystarczy nam bezprzewodowy odkurzacz nie posiadający ani kabla ani wymiennego akumulatora. Odkurzacz taki może działać zwykle około pół godziny bez ładowania. Mieszkania ciut większe wymagają jednak nieznacznie więcej czasu na posprzątanie a co za tym idzie bardziej pojemnego akumulatora więc najlepiej nadawały by się odkurzacze z wymienną baterią, gdzie każda z baterii wytrzymuje około godziny. Największe mieszkania o ile nie mamy w planach robić sobie przerw gdy akumulatory się rozładują powinniśmy zainwestować w odkurzacz o zasilaniu kablowym bądź dodatkowe akumulatory do naszego odkurzacza. Niezależnie czy odkurzacz przez nas posiadany ma akumulator wymienny czy też stały czas ładowania to najczęściej około 3 godziny co zależy oczywiście od pojemności baterii.

Pojemnik na kurz

Pojemnik na kurz, który posiada każdy pionowy odkurzacz bezprzewodowy to również dość istotna rzecz wpływająca na zakup. Podobnie jak w przypadku zasilania pojemność powinna zależeć od wielkości mieszkania i od tego czy w trakcie sprzątania możemy zrobić krótką przerwę na pozbycie się odpadów z pojemnika. Zazwyczaj zbiorniki mają około 0,5l aczkolwiek znaleźć możemy też i 3 litrowe pojemniki na kurz.

Silnik

Odkurzacz bezprzewodowy może posiadać swój silnik u góry lub u dołu, jest to tak naprawdę najważniejsza rzecz na jaką musimy zwrócić uwagę. Umiejscowienie jednostki wciągającej zmienia funkcję odkurzacza. Silnik u góry zazwyczaj pozwala nam na odczepienie dołu odkurzacz i użycia długiej rury do odkurzenia sufitu aczkolwiek przez wysokie umiejscowienie środka ciężkości sprawia iż odkurzacz jest bardziej zwrotny ale jednak nadgarstek po długim sprzątaniu może zacząć nas boleć. Silniki u dołu odkurzacza stojącego zapewniają zazwyczaj większą moc i to w zasadzie jedyny ich plus. Niewiele odkurzaczy ma przesuwną jednostkę silnikową co pozwala nam na zmienianie przeznaczenia odkurzacza tak, aby pasował nam najbardziej do aktualnie sprzątanego miejsca.

Stacja ładująca odkurzacz pionowego

Praktycznie każdy odkurzacz pionowy posiada stację ładującą. Zazwyczaj jest to przykręcane do ściany urządzenie ładujące baterie oraz trzymające odkurzacz w jednym miejscu. Jednakże oprócz stacji ściennej odkurzacz stojący może też posiadać stację wolnostojącą, którą postawić można w każdym miejscu na podłodze. Niektóre stację ładujące posiadają również wbudowane opróżnianie pojemnika na kurz i brudną wodę oraz stację do ładowania dodatkowej baterii na wymianę.

Funkcja mycia

Stojący odkurzacz coraz częściej pojawia się z możliwością doczepienia do niego pojemnika na wodę oraz przystawki mopującej podłogę. Przystawka ta najczęściej mocowana jest na magnesy do końcówki ssącej lub całkowicie ją zastępująca. Możliwość odkurzania i jednoczesnego mycia przy niektórych odkurzaczach pozwala nam na zaoszczędzenie naprawdę wiele czasu.

HEPA

HEPA to specjalne filtry w które wyposażone są niektóre odkurzacze, dzięki którym powietrze wyrzucane przez odkurzacz pionowy jest czystsze oraz przy odpowiednim filtrze pozbawione alergenów i innych pierwiastków chorobotwórczych w powietrzu. Co znacznie ułatwi życie osobom z alergiami na kurz bądź innymi alergiami wziewnymi. Oznaczenia takiego filtru zaczynają się od numeru 10, czyli standardowego filtrowania aż do numeru 14, czyli najwyższego poziomu filtracji.

Może zainteresuje Cię również: